Jak wyglądają konkursy wokalne dla młodzieży

Jak wyglądają konkursy wokalne dla młodzieży

Zastanawiacie się, jak wyglądają konkursy wokalne dla młodzieży, oraz jak najlepiej się do nich przygotować? W poniższym artykule przedstawiamy wszystkie etapy konkursu: od zapoznania się z regulaminem, przez wybór repertuaru i złożenie formularza zgłoszeniowego, aż do finałowego występu.

Regulamin konkursu

Konkursy wokalne mogą odbywać się na różnych zasadach, które zostają doprecyzowane w regulaminie. Regulamin zawiera informacje dotyczące terminów, motywu przewodniego, jak również oczekiwań organizatorów. Konkursy wokalne dla młodzieży często dzielone są według kategorii wiekowych. Czasem konkurs jest typowo dziecięcy, czasem przeznaczony wyłącznie dla młodszych lub starszych nastolatków. Podobnie, konkurs może dotyczyć wyłącznie określonego w regulaminie regionu, więc dobrze jest sprawdzić, czy dana miejscowość odpowiada klasyfikacji. 

Formularz zgłoszeniowy

Kolejna ważna kwestia to forma zgłoszeń. Może to być formularz, w którym wystarczy podać podstawowe informacje, takie jak np. imię, nazwisko, wiek uczestnika, klasa, szkoła, miejscowość, z której pochodzi. Zazwyczaj wymagana jest także zgoda rodziców oraz zgoda na wykorzystywanie wizerunku. Czasem, a od 2020 roku szczególnie często wymagane są nagrania audio i/lub wideo. Wówczas trzeba sprawdzić, czy organizatorzy pozwalają na edytowanie filmu lub dźwięku, czy może jednak nagranie powinno zostać wysłane w stanie surowym. Można się spotkać także z takimi wymaganiami jak: konkretna orientacja filmu (pozioma lub pionowa), nagranie z wykorzystaniem mikrofonu bądź bez niego, wersja a capella lub z akompaniamentem. Organizator zazwyczaj określa również ścieżkę udostępniania pliku muzycznego oraz filmu. To może być YouTube, Wetransfer, Vimeo lub inne, a dokładny opis procedury udostępniania pliku powinien być zamieszczony w regulaminie konkursu. Kwestie techniczne są warto się o nie szczególnie zatroszczyć.

Wybór repertuaru

Zanim wybierzemy nasz repertuar, powinniśmy sprawdzić kilka rzeczy. Po pierwsze: czy piosenka może być w dowolnym języku, czy jest to może konkurs piosenki polskiej lub zagranicznej. Często w tematyce konkursu zawarte są określenia samego utworu, takie jak: piosenka patriotyczna, świąteczna, musicalowa lub autorska. Po drugie, dowiedzmy się, jakie są wymagania organizatorów dotyczące aranżacji utworu, czasu jego trwania oraz samego podkładu. Dobór utworu jest bardzo istotny, dlatego sprawdźmy w regulaminie, co będzie brane pod uwagę przez jurorów, podczas oceny występu danego uczestnika. Czasem są to bardzo szczegółowe wytyczne, jak na przykład spójność repertuaru z dojrzałością  emocjonalną i wiekiem uczestnika. Pamiętajmy, aby repertuar odpowiadał zdolnościom i poziomowi zaawansowania uczestnika. Stres podczas występów jest dużo większy wówczas, gdy nie czujemy się pewnie w zadaniu, którego się podjęliśmy. Przed konkursem można także zrobić sobie małe rozeznanie, jakie piosenki zwykle śpiewane są w danej tematyce, lub jakie utwory przedstawiane były w poprzednich edycjach konkursu. Jeśli repertuar jest mniej znany, istnieje większe prawdopodobieństwo, że jury zwróci na niego uwagę i zostanie zapamiętany.   

Przeczytaj również:  Jak wyglądają konkursy kulinarne dla młodzieży

Terminy konkursów

Jeśli zdecydujemy się na więcej niż jeden konkurs, doskonałym rozwiązaniem jest rozpisanie sobie wszystkich terminów w grafiku lub kalendarzu, aby upewnić się, czy terminy konkretnych etapów konkursu się nie pokrywają. Warto także sprawdzić, czy miejscowości, w których odbywają się konkursy oraz kwalifikacje są w naszym zasięgu (czas dojazdu i koszty). Powinniśmy pamiętać o terminach zgłoszeń, przesłuchać, etapach eliminacji i dacie finalu konkursu.

Co ocenia jury?

Bez wątpienia, zależy im na tym, aby laureat konkursu śpiewał czysto, czyli miał jak najmniej fałszywych dźwięków w swoim wykonaniu. To jest najważniejsze kryterium i podczas przygotowań, trzeba kłaść na to szczególny nacisk. W trakcie ćwiczeń, i oczywiście podczas występu, trzeba pamiętać również o dykcji, czyli o wyraźnym śpiewaniu słów. Rzeczą, która ma ogromny wpływ na to, czy zostaniesz zapamiętany przez jurorów, jest twoja własna interpretacja utworu. Śpiew na scenie jest jak opowiadanie historii, bajki i trzeba to zrobić tak, aby zaciekawić odbiorców i przykuć ich uwagę. Liczy się zachowanie sceniczne, pomysł na piosenkę, technika jej wykonania, nawet choreografia. Czasem może się przydać również umiejętność improwizacji. To wszystko kształtuje osobowość sceniczną artysty, która natomiast powinna łączyć się spójnie z samym utworem. 

Trzeba jednak pamiętać, że wyniki konkursu są efektem subiektywnych odczuć i wrażeń jurorów. Traktujmy nasze występy z pewną dozą dystansu, jako możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, motywację do rozwoju, ale przede wszystkim jako dobrą zabawę. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top