Gdzie szukać i znaleźć konkursy poetyckie

Gdzie szukać i znaleźć konkursy poetyckie

Tworzenie poezji od zawsze uznawane było za wyraz wyższej wrażliwości i świadomości otaczającego nas świata. Osoby oddające się tej ambitnej sztuce często nie wiedzą jednak gdzie sprawdzić swoje możliwości. Gdzie szukać i znaleźć konkursy poetyckie? 

Niniejszy artykuł powstał dzięki wsparciu serwisu

Czym jest poezja? 

Najbardziej ogólnie rzecz ujmując poezją możemy nazwać dzieła literackie niepisane prozą. Kształt poezji zmieniał się na przestrzeni wieków. Sięgając dawnych dziejów możemy odkryć, że na przykład w Starożytnej Grecji poezja miała wymiar ściśle praktyczny. Ówcześni poeci zapisywali w swojej liryce wskazania i zalecenia dotyczące godnego życia. Poezja miała stanowić formę drogowskazu rozdzielającego w jasny sposób dobro od zła, prawdę od fałszu czy rozwój od degeneracji. Utwory poetyckie dotyczyły funkcjonowania Państwa Greckiego, sposobu realizacji zadań społecznych przez obywateli. Sztuka poezji, ceniona wysoce za swoje walory moralne i wychowawcze w starożytności, w średniowieczu była uznawana w większości przypadków za sztukę bezużyteczną, bądź nawet zgubną. Dostrzegano w niej zagrożenie, patrząc na nią, jak na szkodliwą dla kontrolowania moralności ludzi. W kolejnych okresach historycznych rola poezji ponownie nabierała na znaczeniu. Zmieniały się też jej funkcje, z moralizatorskich, przesunięte bardziej w kierunku ekspresji swoich emocji, idei i przekonań w zawoalowany sposób. Gdzie szukać i znaleźć konkursy poetyckie? Czytaj dalej by się dowiedzieć. 

Do czego potrzebna nam poezja? 

Sztuka poezji nie jest transparentna dla wszystkich. Wiele osób poddaje pod wątpliwość celowość tworzenia liryki, jako niepraktycznej, przez co pozbawionej namacalnej wartości. Do czego może służyć poezja? Pomimo swojej nieoczywistej natury, poezja pomagała przez lata osiągać wiele bardzo praktycznych i wymiernych celów. Służyła do przekazywania górnolotnych idei, które powodowały zmiany na całym świecie. Budziła ducha narodu w ciężkich czasach, sprawiając, że tłumy ludzi zaczynały mówić jednym głosem. 

Przeczytaj również:  Gdzie szukać i znaleźć konkursy historyczne

Poezja służy nie tylko jej odbiorcą, ale przede wszystkim twórcy. Może stać się katalizatorem przeżyć, pozwalając uwolnić się od trudów życia, w bezpiecznym miejscu gdzie autor ma okazję zwerbalizować swoje osobiste emocje i dylematy. Tworzenie poezji uczy nas sprawnego posługiwania się słowem, co z kolei wpływa na to jak postrzegamy całą naszą rzeczywistość. Można śmiało powtórzyć za odkryciami psychologii lingwistycznej: Istnieje dla nas tylko to co potrafimy nazwać. Tak gdzie kończą się nasze słowa, kończy się nasze poznanie. Poszerzanie zakresu rzeczy, zjawisk i przeżyć, które jesteśmy w stanie nazwać, sprawia, że zaczynamy czuć i doświadczać inaczej. 

Zarówno tworzenie i czytanie poezji pozwala zwiększyć wrażliwość i świadomość. Pozwala dotrzeć do perspektywy innych osób, których poznanie ubogaca naszą własną. 

Gdzie szukać i znaleźć konkursy poetyckie? 

Wbrew intuicyjnym założeniom, w Polsce poezja jest ciągle sztuką relatywnie popularną. Prawie codziennie odbywają się konkursy literackie, w ramach których początkujący adepci liryki mają możliwość skonfrontować swoje utwory z doświadczonym jury i szerszą publicznością. Gdzie szukać konkursów poetyckich, jeśli chcemy wziąć w nich udział? 

Najprostszą możliwością jest odwiedzenie serwisów internetowych, na których w formie ogłoszeń wystawiane są nadchodzące konkursy literackie. Najpopularniejsze serwisy w Polsce zawierające regularnie aktualizowane informacje na temat nadchodzących zmagań poetyckich to: Aktualne Konkursy, Pisarze, Konkursy Kreatywne, Info Konkursy. Korzystając z bazy danych tych serwisów jesteśmy w stanie znaleźć dziesiątki, a nawet setki dostępnych konkursów na terenie całego kraju. Inną opcją jest zasięgnięcie wiedzy na temat poetyckich zawodów w swoim środowisku lokalnym. Konkursy literackie najczęściej organizowane są przez biblioteki, czytelnie i kluby dyskusyjne. Jeśli zależy Ci na znalezieniu konkursu poetyckiego w swojej okolicy, te miejsca są pierwszymi na liście do odwiedzenia. W większości konkursów, oprócz chwały i sławy płynącej z wyróżnienia naszej pracy literackiej, najlepsze wiersze są gratyfikowane w formie nagród rzeczowych i pieniężnych. W niektórych z nich pule nagród przekraczają nawet 100 000 złotych.

Przeczytaj również:  Gdzie szukać i znaleźć konkursy filmowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top