Jak wyglądają konkursy plastyczne dla młodzieży

Jak wyglądają konkursy plastyczne dla młodzieży

Prezentowany artykuł jest dowodem owocnej współpracy z

Nie da się ukryć, że młodzież niezwykle chętnie odkrywa i jednocześnie rozwija swoje talenty. Niektórzy z nich szczególną uwagę bowiem poświęcają zdolnościom artystycznym. Tak więc jak wyglądają konkursy plastyczne dla młodzieży?

Konkursy plastyczne dla młodzieży- 44 Konkurs Amatorskiej Twórczości Plastycznej

Pierwszym konkursem na który młodzież bez wątpienia powinna zwrócić uwagę jest 44 Konkurs Amatorskiej Twórczości Plastycznej. Organizowany jest on przez Miejskie Centrum Kultury w Nowym Targu i zachęca do udziału wszystkich artystów-amatorów, którzy co najmniej w dniu nadesłania pracy ukończyli 18 rok życia. Nie da się ukryć, że jest to konkurs niezwykle kreatywny i intrygujący. Głównym jego tematem i zarazem myślą przewodnią jest „Poezja Podhala”. Niemniej jednak nazwa to tylko pozory, gdyż konkurs nie jest literacki, a typowo plastyczny. Okazuje się, że Ci, którzy zdecydują się w nim uczestniczyć mają za zadanie zilustrować najpiękniejsze fragmenty poezji podhalańskiej w sposób plastyczny. Inspiracją ma być przede wszystkim piękno oraz dusza Podhala. Konkurs ma pokazać w jak bardzo interdyscyplinarny sposób można przeżywać sztukę. Co więcej, Miejskie Centrum Kultury w Nowym Targu zdecydował się codziennie, na swoim profilu w mediach społecznościowych prezentować uczestnikom wybranych twórców nowoczesnych z regionu Podhala. Nie mniej jednak uczestniczy nie muszą ściśle trzymać się prezentowanych utworów, gdyż mogą znaleźć również inne rodzaje poezji podhalańskiej, więc w tym zakresie panuje więc pełna dowolność. Do konkursu można zgłaszać prace wykonane w przeróżnych technikach jak np. malarstwo, rysunek, grafika, rzeźba, ceramika, tkanina artystyczna, a także fotomontaż lub prace przygotowane z wykorzystaniem technik mieszanych. Co ciekawe każdy z uczestników może zgłosić 2 prace. Opłata za udział w konkursie wynosi 20 złotych, jednak dla zwycięzców przewidziane są niezwykle atrakcyjne nagrody pieniężne oraz upominki.

Przeczytaj również:  Jak wyglądają konkursy wokalne dla młodzieży

Konkursy plastyczne dla młodzieży- 10 Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego- Rysować

Kolejny z konkursów na które z pewnością młodzież, a w szczególności studenci powinni zwrócić uwagę jest 10 Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego- Rysować. Konkurs ten organizowany jest przez samą Katedrę Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Konkurs ten jak zresztą sama nazwa wskazuje skierowany jest głównie do studentów oraz studentek uczelni artystycznych, a także ich niedawnych absolwentów. Co więcej udział w nim można wziąć zarówno indywidualnie jak i w duecie czy w grupie artystycznej! Jak widać więc konkurs oferuje ogromną dowolność w tym zakresie. Co do zasad konkursu, to warto wspomnieć, że jest to jego 10- jubileuszowa- edycja, a w poprzednich latach konkurs ten cieszył się ogromnym zainteresowaniem i nadesłane zostało do tej pory tysiące intrygujących i unikalnych prac. Niemniej jednak perspektywą tej edycji jest przede wszystkim szczególnym podsumowaniem, a także zachęta do szukania nowego otwarcia, które ma przede wszystkim nawiązywać do miejsca, w którym narodzą się kolejne koncepcje wystaw- czyli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Niemniej jednak w tym roku „Rysować” oznaczony jest znakiem nieskończoności. W związku z tym organizatorzy konkursu proponują uczestnikom zmierzyć się z tym nietuzinkowym tematem jakim jest rysowanie nieskończoności. Wobec tego zachęca się ich do rozwinięcia następujących haseł: astro rysowanie, kosmo-rysowanie, rysunek sferyczny, a także podjęcia się wyzwania, którym jest Rysować niebo, Rysować kosmicznie, Rysować sferycznie oraz oczywiście Rysować nieskończoność. Sama technika, a także i format prac nie są niczym ograniczone, niemniej jedna organizatorzy gorąco zachęcają do skupienia się nad zaproponowanymi przez nich hasłami. Dopuszczalny jest rysunek klasyczny i niekonwencjonalny, rozwiązania konceptualne, a także wszelkie projekty związane z przestrzenią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top