Jak wyglądają konkursy filmowe dla młodzieży

Jak wyglądają konkursy filmowe dla młodzieży

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z

Konkursy są idealnym rozwiązaniem dla młodzieży, która na zasadach zdrowej rywalizacji chce sprawdzić swoje umiejętności i talenty. Niezwykle popularne stały się konkursy filmowe, w których młodzież, może wcielić się w rolę reżysera. Jak więc wyglądają konkursy filmowe dla młodzieży?

Konkursy filmowe dla młodzieży- Dolnośląski Festiwal filmów krótkometrażowych

Jednym z najbardziej popularnych i szeroko rozpoznawalnych w Polsce konkursów filmowych dla młodzieży jest Dolnośląski Festiwal filmów krótkometrażowych. Organizowany jest on przez Dolnośląskie Centrum Filmowe i jedynym warunkiem przystąpienia do niego, jest ukończenie przez uczestników 18 roku życia. Festiwal ten twa jedynie dwa dni, jednak w jego ramach uczestnicy mogą próbować swoich sił w następujących konkursach filmowych:

  • konkurs na najlepszy krótkometrażowy film fabularny
  • konkurs na najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny
  • konkurs na najlepszą krótkometrażową animację

Jako że są to filmy i animacje krótkometrażowe ich długość nie może przekraczać 45 minut. Zwykle tematyka prac jest dowolna, a uczestnicy konkursu filmowego mogą wcielić się w rolę reżyserów. Jury ocenia prace zarówno pod kątem artystycznym, jak i pod kątem zawartego w nich przekazu. Nie da się ukryć, że podczas tego konkursu młodzież może puścić wodzę fantazji, a także pokazać swoje umiejętności w zakresie tworzenia oraz nagrywania filmów. Co ciekawe, dla zwycięzców przewidziano całkiem pokaźna nagrody pieniężne.

Konkursy filmowe dla młodzieży- Konkurs „O ostry kieł wampira”

Kolejnym konkursem filmowym, którym młodzież z pewnością się zainteresuje jest konkurs „O ostry kieł wampira”. Również jest on adresowany do osób, które co najmniej w dniu nadesłania pracy ukończyły 18 rok życia. Można śmiało powiedzieć, że jest to konkurs filmowy skierowany do miłośników dobrego kina akcji i horrorów. Takie też prace można zgłaszać do konkursu. Filmy przygotowane przez uczestników nie powinny jednak przekraczać 30 minut. Warto zaznaczyć, że konkurs ten jest idealnym sprawdzianem kreatywności, a także pomysłowości wśród młodych ludzi. Nie da się ukryć, że wykreowanie i wyreżyserowanie własnego krótkometrażowego horroru stanowi prawdziwe wyzwanie. Co ciekawe, dla zwycięzców przewidziane zostały nagrody pieniężne, podobnie zresztą jak w przypadku wyróżnień.

Przeczytaj również:  Jak wyglądają konkursy wokalne dla młodzieży

Konkursy filmowe dla młodzieży- Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych

Ogólnopolski konkurs filmów niezależnych jest corocznie organizowanym konkursem na skalę światową. Jest to jednocześnie jeden z najstarszych tego typu konkursów organizowanych w naszym kraju. Co ciekawe młodzież może w nim rywalizować bez żadnych ram tematyczny, gdyż wyreżyserowane przez nich filmy mogą poruszać prawdziwie dowolne zagadnienia i być mogą reprezentować dowolny gatunek filmowy. Jedynym ograniczeniem jest czas projekcji, który nie może przekroczyć 30 minut. Prace, muszą wpłynąć do komisji oceniającej w określonym terminie. Wówczas będą one przechodzić przez proces kwalifikacyjny. Te projekcje, które sukcesywnie zakwalifikują się do dalszego etapu konkursu będą oceniane w następujących kategoriach:

  • najlepszy film niezależny- jest to kategoria przeznaczona dla twórców, którzy posiadają wykształcenie kierunkowe, a także profesjonalny i niezwykle zaawansowany sprzęt do tworzenia tego typu filmów.
  • najlepszy film amatorski- jest to z kolei kategoria stworzona dla uczestników, którzy nie posiadają kierunkowego wykształcenia, a także profesjonalnego sprzętu.
  • film studencki- jest to z kolei kategoria przeznaczona dla studentów głównie szkół filmowych, a także innych uczelni artystycznych, którzy mogą sprzęt do filmowania wypożyczyć.

W konkursie zostały przewidziane nagrody pieniężne, a także dla najlepszego filmu Grand Prix w kwocie 5 tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top