Konkursy dla psów – gdzie szukać i w których z nich mogą wziąć udział pudle?

Konkursy dla psów - gdzie szukać i w których z nich mogą wziąć udział pudle?

W konkursach dla psów najczęściej biorą udział owczarki, tropowce i pudle. To dlatego, że te rasy odznaczają się umiejętnościami bądź wyjątkową urodą. Dzisiaj opowiemy o typach konkursów dla psów i o tym, gdzie ich szukać.

Rodzaje konkursów dla psów

Konkursy dla psów to bardzo szeroka dziedzina. Tego typu konkurencje mogą oceniać umiejętność tropienia, zaganiania zwierzyny albo po prostu urodę. Zdarzają się też konkursy, w trakcie których pies bierze udział, ale nie jest jego głównym obiektem – tutaj można wymienić turnieje groomerskie.

Konkursy kynologiczne dla psów tropiących

Jest to odmiana konkursu, w której oceniana jest umiejętność tropienia. W zależności od kryteriów czworonóg będzie musiał odnaleźć zwierzynę po „farbie” leżącej 24 lub 48 godzin. Tego typu konkurencje mają bardzo mocno określone wymogi co do ras.

W wielu z nich mogą brać udział tylko posokowce, zdarzają się jednak także tego typu turnieje zorganizowane dla jamników (ta rasa wbrew pozorom nie została wyhodowana do leżenia na niskiej kanapie, ale do tropienia zwierzyny w jamach).

Konkursy pracy psów pasterskich

Większość ras psów na świecie została wyhodowana w kilku podstawowych celach:

  1. Do polowania
  2. Jako zwierzę towarzyszące
  3. Do pilnowania terenu
  4. Do opiekowania się zwierzyną

Psy pasterskie należą do najinteligentniejszych ras. Niejednokrotnie dziedziczą też cechy, które są niezbędne do bronienia stada przed drapieżnikami i odpowiedniego ich kontrolowania. Na świecie organizuje się wiele konkursów, w trakcie których pies musi się pochwalić umiejętnością panowania nad zwierzyną.

Tutaj regularnie prym wiodą owczarki niemieckie i border collie. Pudle, pomimo że są uznawane za jedną z najinteligentniejszych ras, raczej nie zostaną dopuszczone.

Przeczytaj również:  Gdzie szukać i znaleźć konkursy poetyckie

Wystawy psów rasowych

Ich nazwa sugeruje, że psy są tutaj oceniane pod katem wyglądu. Nic bardziej mylnego! Pod uwagę brany jest też charakter danego czworonoga oraz jego posłuszeństwo wobec opiekuna.

W trakcie wystaw osobno oceniane są psy poszczególnych ras. Odrębnym ocenom podlegają też samce i suki oraz szcznięta i weterani. Przykładowe rasy, które są dopuszczane w tego typu szranki to:

  • terriery
  • chihuahuy
  • różne odmiany owczarków
  • pudle

Tutaj warto nadmienić, że konkursy kynologiczne dla posokowców i próby pracy owczarków często są organizowane w trakcie wystaw psów.

Konkursy groomerów

Groomer to jeden z nowych, mało znanych zawodów. Jego przedstawiciel zajmuje się w dużym skrócie strzyżeniem i innymi zabiegami pielęgnacyjnymi dla zwierząt.

Konkursy groomerskie to takie, w których pies bierze udział, ale de facto oceniane są umiejętności fryzjera.

W odróżnieniu od wystawy często chodzi o oryginalność fryzury czy nawet ukrywanie mankamentów fizycznych danej ras.

Ze względu na to, że pudle mają włosy a nie sierść i są wyjątkowo wdzięcznymi „klientami”, często goszczą na tego typu imprezach.

Gdzie szukać konkursów i wystaw dla psów

Konkursów z psim udziałem można szukać w czterech głównych źródłach:

  1. Pierwsze i najlepsze to strona Związku Kynologicznego w Polsce. Ta organizacja współtworzy znaczną część wystaw psów rasowych. Na jej witrynie znajdziemy konkursy, w których mogą wziąć udział wyżły, setery czy pudle.
  2. Social media konkurencyjnych hodowli. Obserwując i przeglądając instagramowego feeda innych posiadaczy psów, możemy się dowiedzieć, które wystawy i konkursy odwiedzili lub planują odwiedzić.
  3. Grupy na Facebooku dla groomerów dotyczą zazwyczaj kursów, szkoleń i technik. Dosyć regularny typ posta to też oferty pracy. Od czasu do czasu jednak w tych grupach zobaczymy także informacje o nadchodzących konkursach psiej urody.
  4. Strony producentów karm, smyczy i innych akcesoriów. Oprócz wystaw i dużych konkurencji dedykowanych konkretnym rasom, odbywają się też niewielki konkursy z psami w roli głównej. Zadanie to zazwyczaj zrobienie zdjęcia lub nagranie krótkiego filmiku. Główną zaletą tych konkursów jest fakt, że może w nich wziąć udział nawet zwykły kundel.
Przeczytaj również:  Gdzie szukać i znaleźć konkursy historyczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top