Gdzie szukać i znaleźć konkursy architektoniczne

Gdzie szukać i znaleźć konkursy architektoniczne

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest efektem naszej współpracy z

Konkursy architektoniczne są organizowane przez cały rok i przyciągają do siebie nie tylko doświadczonych architektów i projektantów, ale i studentów, którzy chcą się rozwijać ponadprogramowo i próbują swoich sił poprzez rywalizację. Skłaniają do szukania kreatywnych rozwiązań, a najlepsze prace są hojnie nagradzane. Gdzie jednak znaleźć taki konkurs? Podpowiadamy, gdzie najlepiej zajrzeć.

Na czym polegają konkursy architektoniczne?

Wśród wielu dziedzin, w jakich można zaprezentować swoje umiejętności, znajdują się konkursy architektoniczne, które organizowane są zarówno w Polsce, jak i za granicą. Mogą mieć wymiar lokalny lub szerszy, nawet międzynarodowy. Polegają zazwyczaj na zaprojektowaniu najlepszego sposobu na zagospodarowanie danej przestrzeni lub na jego realizację, która wiąże się ze współpracą inżynierów, architektów i wykonawców.

Wyróżniamy konkursy otwarte i zamknięte, jednoetapowe i podzielone na wiele etapów. Od dnia ogłoszenia uczestnicy mają określony w zasadach czas na wykonanie zadania, po czym następuje zamkniecie etapu składania prac. Jury przystępuje do oceny zgłoszeń i wyłania zwycięzcę lub zwycięzców. Otrzymują oni nagrodę, która ustalona została wcześniej przez organizatorów.

Po co organizuje się konkursy architektoniczne?

Cele organizowania konkursów architektonicznych mogą być różne. W czasach, w których powstaje tak wiele nowych przedsiębiorstw i projektów publicznych, zapotrzebowanie na nowe pomysły na zagospodarowanie przestrzeni zdaje się być nieskończone. Konkursy dają szansę rozwoju i spróbowaniu swoich sił w designie, uczą zdrowej rywalizacji oraz są szansą na wyłonienie specjalnych talentów. Niejednokrotnie organizatorzy chcą, aby uczestnicy wyręczyli ich w projektowaniu, a jednocześnie skłaniają ich do szukania nowych rozwiązań i kreatywności, co z kolei przystosowuje ich do działania w zawodzie i pozwala stworzyć niepowtarzalne portfolio.

Przeczytaj również:  Konkursy dla psów - gdzie szukać i w których z nich mogą wziąć udział pudle?

Kto może wziąć udział w konkursach architektonicznych?

Grupa osób, które mogą brać udział w konkursach architektonicznych nie jest z góry określona. Zawężenie jej do poszczególnego grona ludzi należy do organizatorów, którzy ustalają także inne ważne kwestie, między innymi cele, wymagania i nagrody. Częstym zjawiskiem są konkursy przeznaczone dla studentów architektury i kierunków pokrewnych. Daje im to niepowtarzalną szansę na spróbowanie swoich sił i wybicie się, jeśli ich praca okaże się wyjątkowa. Jest to pewnego rodzaju przygotowanie do wykonywanej w przyszłości pracy.

Co jednak z innymi? Studenci nie są jedyną grupą, do której kierowane są tego rodzaju konkursy. Mogą w nich brać udział także zawodowi architekci i projektanci oraz inwestorzy i wykonawcy. W przypadku każdej z tych grup wymagania mogą się różnić, jednak ten typ konkursów cieszy się dużą popularnością i zazwyczaj jury musi zmierzyć się z trudnym zadaniem ocenienia wielkiej ilości zgłoszeń.

Gdzie najlepiej szukać konkursów architektonicznych?

Każdego roku ruszają kolejne edycje znanych konkursów architektonicznych, jak również pojawiają się nowe, o których świat jeszcze nie słyszał. To szansa dla wielu utalentowanych ludzi, których wiedza i kreatywność może pomóc im osiągnąć sukces na arenie lokalnej lub międzynarodowej. Jednak co zrobić, jeśli od dawna żadne ogłoszenie nie trafiło nam w ręce? Istnieje wiele miejsc, gdzie można ich samodzielnie poszukać. W przypadku studentów sprawa jest najprostsza, ponieważ uczelnie zazwyczaj dbają, aby ich podopieczni mieli szansę się wykazać i sami podsuwają im pod nosy konkursy, które mogą pomóc im się rozwinąć.

Oprócz tego warto zapoznać się ze stronami internetowymi, na których regularnie pojawiają się ogłoszenia konkursowe. Gdzie najlepiej zajrzeć?

Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP daje duże pole do popisu zarówno dla młodych, jak i starszych i bardziej doświadczonych w zawodzie architektów. Na stronie internetowej często zamieszczane są informacje o wydarzeniach, podczas których zainteresowani mogą uzupełniać swoją wiedzę i czerpać inspiracje, oraz o konkursach. Chodzi tu nie tylko o ogólnopolskie projekty, ale także o współpracę międzynarodową, jaką SARP nawiązuje z podobnymi organizacjami zza granicy.

Przeczytaj również:  Gdzie szukać i znaleźć konkursy poetyckie

InfoArchitekta.pl to kolejne miejsce, gdzie można szukać konkursów architektonicznych. Jak wskazuje sama nazwa strony, jest ona poświęcona właśnie tej grupie zawodowej. Nie ogranicza się jedynie do konkursów – pisze o aktualnych eventach, inspiracjach oraz daje możliwość samodzielnego rozwoju.

Architektura i Biznes jest witryną, która regularnie publikuje artykuły nie tylko dla osób z branży architektonicznej, ale także dla tych zainteresowanych szeroko pojętym biznesem. Umieszcza także najnowsze ogłoszenia o konkursach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top