Jak wyglądają konkursy matematyczne dla młodzieży

Jak wyglądają konkursy matematyczne dla młodzieży

Niniejszy artykuł jest wynikiem naszej kooperacji z

Matematyk nie bez powodu nazywana jest królową nauk i z pewnością mamy z nią do czynienia w każdym aspekcie zżycia codziennego. Nie da się jednak ukryć, że nie każdy za tą dyscypliną przepada. Młodzież jednak w tym kierunku uzdolniona może w prosty sposób, przy pomocy konkursów sprawdzić swoje umiejętności. Tak więc jak wyglądają konkursy matematyczne dla młodzieży?

Konkursy matematyczne dla młodzieży- ePlgramat

Jednym z bardziej wyjątkowych i z pewnością oryginalnych konkursów matematycznych przeznaczonych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej jest konkurs o wdzięcznej nazwie ePlgramat. Jest on organizowany przez Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego i co roku cieszy się on niezwykle dużą ilością uczestników. Ten konkurs matematyczny został podzielony na dwie części. Wobec tego:

  • część pierwsza- jest przeprowadzana całkowicie zdalnie, a uczestnik przy pomocy specjalnej platformy próbuje jak najdokładniej rozwiązać konkursowe zadania
  • część druga- jest to swoisty finał konkursu, który odbywa się w głównej siedzibie Instytutu Matematyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zwykle kwalifikują się do niego uczestnicy, którzy otrzymali największą ilość punktów w internetowej części konkursu. W pierwszej kolejności, muszą oni wziąć udział w krótkim i treściwym wykładzie, a następnie dostaną oni do rozwiązania trzy problemy matematyczne, które podczas wykładu zostały omówione.

Konkursy matematyczne dla młodzieży- konkurs Oxford Plus

Jest to tak naprawdę seria konkursów, która organizowana jest od 1997 roku. Co ciekawe jego ramach przeprowadzany jest również konkurs matematycznych dla młodzieży od 3 klasy szkoły podstawowej do klasy maturalnej w liceum. Dodatkowo konkurs ten ma rangę międzynarodową. Zwykle to szkoły przygotowują zgłoszenia grupowe, a każda grupa musi liczyć co najmniej 10 chętnych uczniów. Każdy z nich automatycznie już na starcie otrzymuje niewielki upominek, a dodatkowo wśród najlepszych matematycznych geniuszy- czyli osób które zdobyły maksymalną liczbę punktów w ilości 100, losowane są atrakcyjne nagrody w postaci różnorodnych sprzętów elektronicznych. Warto zaznaczyć, że konkurs ten jeszcze kilka lat temu, każdego roku przybierał inną formę. Niemniej jednak obecnie Oxford Plus proponuje uczestnikom test jednokrotnego wyboru, na którego rozwiązanie mają oni jedynie 45 minut.

Przeczytaj również:  Jak wyglądają konkursy fotograficzne dla młodzieży

 

Konkursy matematyczne dla młodzieży- Ogólnopolski Konkurs Matematyczny „MAT”

To konkurs, który z pewnością powinien zainteresować matematyczne umysły. Organizowany jest on głównie dla młodzieży z klas od 2 do 8 szkoły podstawowej i każdy z uczestników jest przyporządkowany do konkretnej kategorii wiekowej. Co ciekawe mogą w nim brać udział również starsi uczniowie ze szkół ponadpodstawowych, dla których również została przygotowana specjalna kategoria. Tak naprawdę Ogólnopolski Konkurs Matematyczny „MAT” cieszy się od wielu już lat niesłabnącą popularnością. By wziąć udział w tym konkursie, każdy z uczestników musi opanować co najmniej podstawową podstawę programową z zakresu matematyki, a także wykazać się ogromnym sprytem, wyobraźnią oraz niebywałą umiejętnością kojarzenia faktów. Testy przeprowadzane w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego „MAT” zawsze przybiera formę testu wielokrotnego wyboru. Co ciekawe, biorąc udział w konkursie uczeń może zdobyć nawet dodatkowe punkty, które uprawnią go do otrzymania stypendium naukowego, a co więcej, może on także wypracować sobie nieco lepszą ocenę z matematyki, a co najważniejsze może utrwalić dotychczasową, oraz zdobyć nową wiedzę. Laureaci dodatkową są zapraszani są na Obóz Talentów który trwa przez tydzień, a dodatkowo jest w 82 lub 100% finansowany. Otrzymują oni również swoiste bony upominkowe, które mogą wykorzystać we własnym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top