Na czym polegają konkursy dla projektantów wnętrz?

Na czym polegają konkursy dla projektantów wnętrz?

Wzięcie udziału w konkursie, dedykowanym specjalistom z danej dziedziny, może pozwolić na zdobycie ciekawego doświadczenia, a dodatkowo – na nawiązanie ważnych w kontekście dalszego rozwoju zawodowego kontaktów. Nie inaczej jest w przypadku konkursów, warunkiem wzięcia w których jest posiadanie wyksztacenia w zakresie projektowania wnętrz.

Kto organizuje konkursy dla projektantów wnętrz

Konkursy dla projektantów wnętrz zazwyczaj dotyczą zaprojektowania wnętrza budynku użytku publicznego, jak ma to miejsce w przypadku konkursów organizowanych w ubiegłych latach przez Narodowe Muzeum Techniki (opracowanie koncepcji plastyczno – przestrzennej ekspozycji obiektu) lub Bibliotekę Gdańską Polskiej Akademii Nauk (aranżacja funkcjonalno-estetyczna przestrzeni parteru w budynku z roku 1905)m bądź też stworzenia ciekawego projektu z wykorzystaniem materiałów danego producenta (na przykład konkursy organizowane przez producentów produktów sanitarnych i ceramiki, w tym konkurs, organizowany aktualnie przez firmę Geberit, „Projekt Łazienki 2022”, dotyczący zaprojektowania toalety publicznej usytuowanej w otoczeniu Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie lub zakończony już konkurs „AXOR. Luksus nie wymaga przestrzeni”). Konkursy często mają też na celu wybranie najciekawszego projektu wnętrza mieszkalnego, na przykład ciekawej aranżacji malej powierzchni, co wynika między innymi z dużej popularności małych metraży wśród nabywców mieszkań. 

Na pewno okaże się pomocne: odbiór mieszkania Trójmiasto

Ciekawe rozwiązania projektowe w niedużych mieszkaniach

Przed projektantami, zajmującymi się aranżacją niewielkich przestrzeni, stoi dość trudne zadanie – pogodzenie licznych funkcji mieszkania na niedużej powierzchni. Jak się okazuje, konkursy dotyczące tego typu projektów cieszą się dużą popularnością wśród architektów i projektantów wnętrz. Dodatkowo ich wyniki mogą stanowić ciekawą inspirację dla właścicieli takich lokali, zastanawiających się nad sposobem na maksymalne wykorzystanie ich potencjału. Jeżeli jesteśmy dopiero na etapie wyboru mieszkania i wiemy już, że będzie to lokal o niedużym metrażu, warto jest poszukać ciekawych rozwiązań, które będziemy mogli zastosować we wnętrzu. Jeżeli mieszkanie kupujemy na rynku pierwotnym, najprawdopodobniej będziemy mieli możliwość wprowadzenia tak zwanych zmian lokatorskich (w zależności od etapu, na jakim znajduje się budowa budynku), polegających na przykład na wyburzeniu lub postawieniu ścianki działowej, zmianie typu grzejnika lub dodaniu punktów oświetleniowych. Na etapie odbioru mieszkania konieczne jest sprawdzenie, czy deweloper poprawnie zrealizował wszystkie zlecone przez nas zmiany.

Przeczytaj również:  Jakie można zorganizować konkursy dla dzieci na festynie

Przeczytaj koniecznie: Odbiór mieszkania lub domu w Warszawie

Usługi projektanta a wnętrz

W konkursach dla projektantów wnętrz udział brać mogą zazwyczaj zarówno projektanci wnętrz jak i architekci. Warto tu zaznaczyć, że tytuł projektanta wnętrz uzyskać można nawet po ukończeniu stosownego kursu, jednak jeżeli planujemy skorzystać z usług profesjonalisty w zakresie projektu wnętrza naszego mieszkania, dobrze jest zwrócić uwagę na kierunkowe wykształcenie projektanta, ukończone przez niego kursy oraz posiadane doświadczenie. Projekt wnętrz powinien obejmować przeprowadzenie inwentaryzacji lokalu, przygotowanie koncepcji przez architekta, a następnie wizualizacji wnętrza oraz projektu technicznego. Już po zakończeniu prac bardzo ważne jest przeprowadzenie odbioru mieszkania od wykonawcy prac, mającego na celu sprawdzenie, czy prace zostały zrealizowane zgodnie z projektem i obowiązującymi przepisami prawa.

Joanna
Zawodowo zajmuję się organizacją imprez i konkursów, prywatnie jest marzycielka pomagającą spełniać marzenia innym. Interesuję się modą i fotografią. Wolny czas spędza na długich spacerach z pimpkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top