Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z
Nie tylko w szkołach organizowane są różnego rodzaju konkursy tematyczne; również na studiach można wziąć udział w takim konkursie i bardzo często, można dzięki temu uzyskać zaliczenie z egzaminu! Gdzie jednak szukać takich konkursów?
Strony wydziałowe nie takie straszne, jak je piszą
Na stronach wydziałowych danego uniwersytetu można bardzo często trafić na informację o trwającym konkursie tematycznym; z reguły jest też załączona instrukcja zapisu na taki konkurs, wyjaśnienie przedmiotu konkursu, jego zasad i ewentualnie co można zyskać, biorąc udział w takim konkursie. Informacje takie są umieszczane najczęściej w formie osobnego artykułu na stronie głównej lub można je znaleźć w specjalnie wyselekcjonowanej zakładce, poświęconej właśnie konkursom.
Oficjalna strona uniwersytetu na Facebooku
Uczelnie wyższe coraz szybciej idą z duchem czasu i stawiają na bardziej współczesną formę kontaktu ze studentami i przekazywania im informacji na temat bieżących wydarzeń związanych z uczelnią i jej działalnością. Podobnie jest z ogłaszaniem konkursów; bardzo dużo informacji szczegółowych o ich organizacji i przebiegu można znaleźć na oficjalnych stronach uczelni na Facebooku. Jest to o tyle bardziej praktyczne rozwiązanie, ponieważ jeśli student ma wątpliwości co do niektórych zapisów regulaminowych bądź interesują o kwestie organizacyjne, o których nie wspomniano w poście, może od razu w komentarzu dopytać o szczegóły i uzyskać odpowiedź od administratorów strony lub od innych studentów, którzy obserwują stronę, brali już udział w podobnym konkursie i chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami z młodszymi kolegami.
Strony kół naukowych i stowarzyszeń
Nie tylko władze uniwersytetu bezpośrednio zajmują się organizacją wydziałowych konkursów tematycznych; jest to też zakres działalności niektórych kół naukowych lub stowarzyszeń studenckich, które mają swoją siedzibę przy danym wydziale. Można powiedzieć, że jest to konkurs „od studenta dla studenta”, ponieważ jego organizacją zajmują się głównie właśnie studenci należący do danego koła czy stowarzyszenia i dokładają wszelkich starań, aby taki konkurs był w pełni merytoryczny. Do prowadzenia takich konkursów często są zapraszani profesorowie danych wydziałów, na jakich konkurs jest prowadzony i których działalność naukowa odpowiada tematyce danego konkursu. Zdarza się, że w takiej sytuacji profesorowie sami oferują jako nagrodę dla laureatów możliwość uzyskania maksymalnej oceny z egzaminu. Często też konkursy są organizowane pod patronatem jakiejś firmy lub kancelarii, która swoją działalnością dopasowuje się do tematyki konkursowej i może w nagrodę zaoferować laureatom odbycie u siebie praktyk, stażu lub zagwarantować świetne nagrody rzeczowe. Działalność kół naukowych i stowarzyszeń również najłatwiej jest śledzić na ich oficjalnych stronach na Facebooku, gdzie każdy ruszający nowy konkurs jest oznaczony jako nowe wydarzenie, na które można zapraszać znajomych i które można udostępniać; tam też w postaci postów umieszczane są szczegółowe informacje na temat przebiegu konkursu, jego tematyki oraz przysługujących wygranym benefitów.
Jak już powszechnie wiadomo, social media to dzisiejsza potęga informacyjna; uczelnie, koła i stowarzyszenia działają nie tylko na Facebooku, ale również na Instagramie czy LinkedIn. Aby uzyskać jak najwięcej informacji o konkretnym konkursie, warto obserwować dane organizacje na każdej platformie. Często organizowane są też mini-konkursy, które prowadzą powoli do konkursu właściwego i mogą być one ogłaszane za pośrednictwem innej platformy także warto być na bieżąco.
Zapytaj swoich prowadzących
Wykładowcy, prowadzący ćwiczeń czy laboratoriów z reguły posiadają największą wiedzę na temat konkursów, jakie będą organizowane na danym wydziale. Bardzo często już na pierwszych zajęciach w roku profesorowie sami informują o możliwości przystąpienia do konkursu czy to organizowanego przez uniwersytet, czy przez inną organizację. Zdarza się nawet, że wykładowcy sami organizują zwyczajowo konkurs ze swojego przedmiotu, żeby umożliwić studentom zaliczenie go w ten sposób, najczęściej zdarza się tak w przypadkach cięższych przedmiotów, których zaliczenie konkursem jest dla studenta o wiele lepszą i wygodniejszą opcją. Jeśli jednak prowadzący nie wspomną o takich konkursach sami, warto zapytać o taką możliwość, w końcu kto pyta nie błądzi!
Konkursy na studiach ułatwiają bardzo często zdanie wielu przedmiotów, szczególnie najbardziej problematycznych, warto więc zorientować się, czy na jakiejś uczelni jest możliwość przystąpienia do takiego i w ten sposób zapewnić sobie jednocześnie pozytywną ocenę z egzaminu, może nawet świetne nagrody a dodatkowo zdobywa się duże doświadczenie i wiedzę z danej dziedziny naukowej.