Jak zorganizować konkurs na największą dynię?

Jak zorganizować konkurs na największą dynię?

Uprawa dyni w ciągu ostatnich lat znacząco zyskała na popularności. Nic dziwnego! Warzywo ma nie tylko liczne zastosowania kulinarne, ale też przepięknie wygląda. I dlatego właśnie podczas święta plonów warto zorganizować konkurs na największą dynię.

Ekstremalna uprawa dyni — jak wybrać największe warzywo?

Uprawa dyni w większości wypadków nie ma na celu wyhodowania największego warzywa. Czasami zdarza się jednak, że pomarańczowe kule samoczynnie osiągają monstrualne rozmiary. Rolnicy, na których polach się znalazły, na pewno z przyjemnością się nimi pochwalą. Do nas należy decyzja, według jakich kryteriów będzie przebiegał konkurs. Tutaj opcje są zasadniczo dwie:

  1. Mierzenie obwodu. Prostsze rozwiązanie. Do wyłonienia zwycięskiej dyni wystarczy długa miarka. Metoda da dyskwalifikuje jednak pewne odmiany. Dynia piżmowa z wyglądu przypomina tykwę i zasadniczo nie ma szans pochwalić się największym „obwodem w talii”.
  2. Ważenie dyń. Dokładniejsza metoda, która nie pozostawia żadnych wątpliwości. Tutaj potrzebujemy jednak wyspecjalizowanej wagi. Może się przydać nawet waga weterynaryjna. W 2019 roku podczas Dolnośląskiego Festiwalu Dyni zwyciężyło warzywo o masie 870 kilogramów. To już nie są małe liczby.

Zbieranie zgłoszeń na konkurs

Konkurs warto ogłosić z dużym wyprzedzeniem przed dożynkami. Miesiąc wydaje się być dobrym terminem. Należy też poszukać skutecznych sposobów dotarcia do rolników (albo działkowiczów). Można zamieścić ogłoszenie w lokalnej prasie czy nawet przykleić plakaty przy lokalnym targowisku.

Jury czuwające nad przebiegiem

Z jednej strony o zwycięskiej dyni zdecydują jasne kryteria – pomiar obwodu lub ważenie. A z drugiej, w każdym konkursie powinno się znaleźć jury, czuwające nad jego przebiegiem. Do tej konkretnej konkurencji warto wybrać trzyosobowy skład według następującego klucza:

  1. Osoba, przed którą uprawa dyni nie ma tajemnic. Zaprawiony w bojach rolnik, profesor rolnictwa, pasjonat z osiągnięciami na koncie.
  2. Ekspert od mierzenia. Jeśli uda nam się ściągnąć kogoś z Urzędu Miar i Wag, to super. Jeśli nie, wystarczy osoba z doświadczeniem w obsłudze wagi weterynaryjnej.
  3. Lokalny artysta lub dziennikarz. Pamiętajmy, że wyłanianie zwycięskiej dyni ma być formą rozrywki. Dlatego w jury przyda się ktoś, kto skupi się na komentowaniu poszczególnych okazów i docenianiu ich urody.
Przeczytaj również:   Wygrana w konkursie- na co uważać?

Często zdarza się też, że jako trzecią osobę do jury werbuje się losową osobę z widowni. To też dobre rozwiązanie.

Nagrody w konkursie

Możliwość pochwalenia się swoją dynią jest wspaniała, ale pamiętajmy, że konkurs musi mieć nagrody. Generalnie, im cenniejsze one będą, tym większa szansa na dużą ilość zgłoszeń.

W tej konkretnej konkurencji oczywiście najwięcej chętnych przyciągną gadżety i akcesoria związane z rolnictwem. Dobrą opcją mogą okazać się ultradźwiękowe urządzenia do odstraszania kretów. Roczny zapas nawozu może brzmieć śmiesznie, ale uczestnikom konkursu na pewno się przyda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top