Site icon Wygraj Marzenia

Jak dbać o cerę trądzikową mając ograniczony budżet? Zasady domowej pielęgnacji

Problemy dermatologiczne są bardzo częstą przypadłością. Niektórym wydaje się, że prawidłowa pielęgnacja musi być kosztowna. Dowiedz się, jak niskim kosztem zadbać o piękny i promienny wygląd cery! 

Jakie są najczęstsze przyczyny wyprysków na twarzy i ciele?

Podatna na podrażnienia skóra wrażliwa i zmagająca się z wypryskami zwykle ma swoje źródło w trybie życia, niedoborach, a także zaburzeniach pracy układu hormonalnego. 

Bardzo często źródłem wyprysków i przebarwień są zaburzenia trawienia i reakcje alergiczne. Czasem problem może tkwić w predyspozycjach genetycznych i naturalnej nadprodukcji łoju.

U osób z gładką cerą pojedyncze wypryski pojawiają się w sytuacjach stresowych. Wiele kobiet skarży się na pogorszenie skóry na kilka dni przed spodziewaną miesiączką. U młodzieży, dzieci i kobiet w ciąży, niedoskonałości skóry wiążą się głównie z gwałtownymi zmianami w organizmie. 

W jaki sposób można walczyć ze zmianami trądzikowymi?

Skuteczne i tanie sposoby na trądzik powinny obejmować przede wszystkim dokładne oczyszczanie. Bardzo ważną kwestią jest regularne pozbywanie się zanieczyszczeń oraz makijażu. Nie powinno się także wygniatać i wyciskać zmian trądzikowych. 

Twarz należy myć 1-2 razy dziennie, nie częściej. Delikatne preparaty i zdrowy tryb życia pozwolą cieszyć się gładką cerą. 

Kompleksowa pielęgnacja skóry trądzikowej powinna obejmować nie tylko kosmetyki stosowane na zewnątrz. Kluczowe jest znalezienie przyczyny oraz wyeliminowanie jej, a także zbilansowana dieta i higieniczny tryb życia. 

Jeśli zadbana skóra nadal boryka się ze zmianami zapalnymi, konieczne będzie wdrożenie leczenia farmakologicznego. Mogą być to zarówno maści, jak i tabletki hormonalne lub antybiotykoterapia. 

Higieniczny tryb życia obejmuje przede wszystkim minimalizowanie stresu, regularny oraz zdrowy sen, a także odpowiednią ilość aktywności fizycznej.

Jakich składników warto szukać w kosmetykach do pielęgnacji skóry?

Wybierając odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji cery trądzikowej, nie trzeba kierować się ich ceną lub marką, lecz składem. Najważniejsze substancje aktywne mające pozytywny wpływ na kondycję skóry to kwas hialuronowy oraz retinol. Doskonale sprawdza się także witamina C. 

Do złuszczania martwego naskórka można wybierać peelingi kwasowe. Kluczowym etapem w pielęgnacji skóry każdego typu powinna być także ochrona przeciwsłoneczna. Najlepiej sprawdzą się kremy z filtrem 50. 

Których rozwiązań lepiej unikać, chcąc cieszyć się piękną skórą?

Dbanie o cerę problematyczną nie musi być trudne ani kosztowne. Ogromną poprawę można uzyskać dzięki przestrzeganiu kilku podstawowych zasad. Kluczową kwestię odgrywa także unikanie szkodliwych zwyczajów. 

Bardzo ważne w pielęgnacji skóry trądzikowej jest oczyszczanie. Nie można jednak stosować silnie drażniących, perfumowanych żeli oraz mydeł. W przypadku cery ze zmianami zapalnymi odradzane jest oczyszczanie mechaniczne. Może doprowadzić ono do rozprzestrzeniania się bakterii po powierzchni całej twarzy. 

Borykając się ze zmianami trądzikowymi na całym ciele, warto unikać także gorących kąpieli i pachnących żeli pod prysznic. Do pielęgnacji cery problemowej najlepiej sprawdzą się kosmetyki z krótkim składem, bez niepotrzebnych dodatków. 

Czy produkty do pielęgnacji można wykonać samodzielnie?

Domowe sposoby na skórę z niedoskonałościami są świetnym sposobem dla wielu osób. Jednym z najbardziej popularnych jest papka z wody oraz cynamonu. Jej przygotowanie jest bardzo proste i tanie. Konsystencja musi być łatwa do nakładania. Cynamon wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Doskonale sprawdza się nakładana bezpośrednio na zmiany trądzikowe. 

Mając kilkuletni aloes na parapecie, można bez trudu przygotować także domową maseczkę. Do jej wykonania potrzeba kilka centymetrów miąższu aloesowego oraz 2 krople olejku z drzewa herbacianego. Całość należy dokładnie rozetrzeć lub zblendować. Tak powstałą mieszankę należy nakładać na 10 minut na obszary twarzy dotknięte trądzikiem. 

Exit mobile version