Site icon Wygraj Marzenia

Dlaczego warto zapewnić ambulans na zawodach?

zabezpieczenie medyczne imprez masowych

Imprezy masowe to wydarzenia pełne ludzi i niezależnie od przygotowania, czy poziomu, może podczas nich dojść do mniejszych, czy większych wypadków. Niezależnie czy to sportowe zawody, czy koncert, należy zapewnić pełne medyczne zabezpieczenie.

Zabezpieczenie imprez masowych – na czym polega?

Zabezpieczenie imprez masowych jest absolutną podstawą. Nawet wydarzenia uchodzące za bezpieczne powinny mieć zapewnioną opiekę medyczną, która w razie wypadku może zainterweniować tak szybko, jak się tylko da. Niezależnie czy mówimy o poważnych kontuzjach, czy zwykłych omdleniach spowodowanych dużą ilością ludzi, interwencja medyków jest absolutnie kluczowa. Organizator wydarzenia nigdy nie będzie w stanie przewidzieć wszystkich możliwych opcji i w razie czego powinien być zabezpieczony na każdą możliwą opcję. Wydarzenia masowe z natury wiążą się z dużymi emocjami, czy stresem, więc może podczas nich dochodzić do nagłych ataków, które nieleczone odpowiednio szybko mogą zakończyć się tragedią, dlatego na każdym wydarzeniu powinien znajdować się ratownik.

Zabezpieczenie medyczne na koncertach

Koncerty mogą się z pozoru wydawać w miarę bezpieczne. Jednak to właśnie podczas nich dochodzi do wielu wypadków, podczas których szybka relacja medyków jest kluczowa. Niezwykle głośna muzyka, dodatkowy hałas ze strony widowni oraz tabuny przemieszczających się po miejscu wydarzenia ludzi to tylko niektóre z czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na niektórych z uczestników. Ataki paniki, zawały serca, czy nawet pozornie niegroźne omdlenia bez odpowiedniego zabezpieczenia medycznego imprezy i szybkiej reakcji mogą zakończyć się tragedią. Przy ogromnych wydarzeniach, takich jak koncerty popularnych muzyków, trudno na bieżąco monitorować co dzieje się na miejscu i trzeba wziąć pod uwagę sytuację, w której zaangażowani uczestnicy nawet nie zauważą, czy zgłoszą czyjegoś upadku. Ambulans i grupa medyków w ambulatorium może nie okazać się wtedy wystarczająca. Bardzo skutecznym i odpowiednim rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zorganizowanie patroli medycznych poruszających się po całym obszarze. Ich liczba powinna zależeć od wielkości obszaru i liczby uczestników, którzy się na nim znajdują. Takie patrole mogłyby na bieżąco zajmować się poszkodowanymi i udzielać im kompleksowej szybkiej pomocy. Oczywiście jest to dodatkowy koszt dla organizatora imprezy, ale w sytuacji potencjalnego zagrożenia zdrowia oraz życia pieniądze nie powinny odgrywać znaczącej roli. 

Organizator powinien zadbać także o to, aby obiekt, na którym odbywa się impreza miał odpowiednio dużo wyjść umiejscowionych po różnych stronach. Przy dużych koncertach bardzo często dochodzi do stratowania niektórych uczestników. Pełni adrenaliny, czasami pijani ludzie nie zwracają szczególnej uwagi na innych. W celu uniknięcia takiej sytuacji wyjść z obiektu powinno być jak najwięcej, a medycy powinni zwracać na nie szczególną uwagę i w razie jakiegokolwiek wypadku udzielić szybkiej, kompleksowej pomocy.

Zabezpieczenie medyczne na imprezach sportowych

Niezależnie od dyscypliny sportu, różnego rodzaju zawody wymagają szczególnej opieki medycznej. Powodem jest ot, że tym razem poszkodowanym może zostać nie tylko uczestnik, ale i zawodnicy, którzy naturalnie narażeni są na dużo poważniejsze, nieprzewidywalne kontuzje. Medycy powinni zabezpieczać scenę na której odbywa się wydarzenie ze wszystkich stron, niezależnie od tego, czy jest to boisko, basen, czy ring. Organizator powinien zadbać także o swobodne, bezpieczne wyjście dla sportowców, gdyby trzeba ich było szybko przetransportować do ambulansu znajdującego się na zewnątrz, który następnie mógłby bezpiecznie, jeśli to konieczne na sygnale, przewieźć ich do szpitala.

Innym problemem podczas imprez sportowych, a w szczególności meczów piłki nożnej, mogą się okazać różne zamieszki na trybunach. Medycy powinni być na to w pełni przygotowani, monitorować publiczność, próbować zdusić wybuchające konflikty w zarodku, a jeśli to konieczne, jak najszybciej i bez utrudnień zająć się poszkodowanymi.

Zabezpieczenie imprez masowych jest kluczowe niezależnie czy mowa o koncercie, czy o zawodach sportowych. Organizator powinien zapewnić ambulans, opiekę medyczną i wszystko inne, co może się okazać znaczące dla zabezpieczenia uczestników niezależnie od tego, jakie środki będzie musiał na to wyłożyć.

Exit mobile version