Przedszkole to jeden z najważniejszych okresów w życiu każdego człowieka. Możliwe, że teraz kręcisz głową i myślisz:
Ledwo cokolwiek z tego pamiętam. Jest milion innych wydarzeń i wspomnień ważniejszych dla mnie!
Masz prawo tak odczuwać. Jako dorośli ludzie już dawno zatarliśmy większość wspomnień z tego okresu i zdecydowanie częściej wracamy myślami do czasów szkoły średniej czy studiów. Jednak pomimo tego to właśnie tych parę zapomnianych lat miało istotny wpływ na dalsze życie każdego z nas.
Jaki wpływ mają konkursy na rozwój osobisty dzieci w przedszkolu?
Ten okres wyróżnia się bardzo dynamicznym rozwojem fizycznym, w tym również umysłowym. Dziecko staję się bardzo otwarte na przyswajaną wiedzę i ważne jest, żeby umiejętnie na tym etapie zapewnić mu możliwość wykorzystania tego.
I to jest właśnie rola przedszkola. Ponieważ bardzo często jest to pierwsze realne zetknięcie ze środowiskiem rówieśników, młody człowiek zaczyna się uczyć jak się zachowywać w grupie, a wspólne gry i zabawy uczą wiele o świecie, również pokazując jak przestrzegać zasad i zdrowo współdziałać. Jednak maluchy, jak to maluchy nie zawsze są chętne na taką naukę…
Co zrobić, żeby przyciągnąć uwagę przedszkolaków?
No i tu właśnie z pomocą idą nam konkursy. Na tym etapie dzieci, są z natury nastawione na rywalizacje. Chcą być doceniane i dostrzeżone na tle grupy, dlatego często idea zmierzenia się z innymi dziećmi staje się dla nich intrygująca. Planując taki konkurs, trzeba pamiętać, że dzieci nie powinny się przez niego czuć się gorsze. Wyzwanie, z jakim się zechcą zmierzyć, ma je zmotywować do dalszego rozwoju i wzbudzić w nich chęć podejmowania się nowych zadań. Bycie docenionym za swoją pracę i zaangażowanie może stać się podstawą do zbudowania pozytywnej samooceny.
No dobra, to jakie te konkursy w końcu?
Tak naprawdę ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Trochę banał wiem, ale spokojnie nie zostawię cię tylko z tym. Wiemy już jaką dużą rolę mogą pełnić konkursy w życiu naszych przedszkolaków. Teraz czas ustalić, co warto organizować.
Konkursy plastyczne
Jedna z chyba najbardziej oczywistych, ale wcale nie przez to oklepanych, opcji. Aktywność plastyczna dla przedszkolaka ma ogromną wartość. Daje mu szanse wyrazić niezrozumiałe jeszcze emocje i potrzeby. Jest to zarówno ćwiczenie zdolności manualnych, jak i sensorycznych. Dużą zaletą pracy plastycznej u dzieci jest rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej. Oczywiście przede wszystkim wszelka twórczość dziecięca jest wypełniona wyobraźnią i kreatywnością i przede wszystkim dobrą zabawą. Dlatego pomimo popularności i oczywistości tego wyboru nie rezygnujmy z niego.
Mogą one dotyczyć każdego tematu i przy okazji iść w zgodzie z programem przerabianym w czasie zajęć. Przykłady takich konkursów:
’Zimowy krajobraz’
’Najbardziej szalona ozdoba choinkowa’
’Jak wygląda muzyka?’
’Najpiękniejsza kartka wielkanocna’
’Moja rodzina’
’Stwórz własną torbę’
- Konkursy sportowe
Warto co pewien czas wprowadzić w życiu przedszkolaka zajęcia ruchowe. Konkursy z tej kategorii to świetny pomysł, który nie tylko wprowadzi dzieci w świat dyscyplin sportowych, ale również poskromi ich energie. Każdy, kto pracował kiedyś z dziećmi,wie, że tego to mają prawie nieograniczone pokłady.
Jak więc zorganizować taki konkurs?
Moją propozycją jest wyodrębnienie całego dnia i zorganizowaniu mini olimpiady. Wiele konkurencji, w których każdy maluch znajdzie swój kąt. Mogą być to rywalizacje grupowe i indywidualne. Warto urozmaicić je, żeby dać szanse różnym talentom do zabłyśnięcia tego dnia.
Przykładowe rozgrywki, które możesz wykorzystać:
-Sztafeta
-Wyścigi
-Tor przeszkód
- kto najdłużej da radę kręcić hula hop
-Przeciąganie liny
-‘Spróbuj jeszcze niżej’
-Wyścig w workach
-skoki na skakance
- Konkursy sceniczne
Do tej kategorii zaliczają się wszelkie konkursy, w których nasz dzielny przedszkolak pokaże swoją umiejętność przed grupą odbiorców. Może być to recytowanie wierszyka, układ taneczny czy zaprezentowanie piosenki. Szczególnie tutaj bardzo istotne jest stworzyć maluchom przestrzeń przyjazną. Jest to jedna z najbardziej stresujących sytuacji w życiu młodego człowieka i łatwo tu o traumę.
Przykłady takich konkursów:
-Tematyczne
W tym modelu decydujemy się na konkretną umiejętność, którą nasze przedszkolaki będą prezentować i nakładamy im obszar tematyczny. Może być to na przykład konkurs piosenki na dzień babci lub konkurs recytacji wierszy o zwierzętach.
-Konkurs talentów
W tym modelu dajemy dzieciom pełną dowolność artystyczną. Każdy chętny uczestnik ma możliwość wystąpienia z talentem, którym chciałby się podzielić.
Czyli Konkurs nie taki straszny?
Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu widzisz, ile możliwości daje organizacja konkursów dla przedszkolaków. Pomysłów nigdy nie zabraknie, ważne jest jednak by pamiętać, że w tym wieku dziecko nie rozumie jeszcze wielu rzeczy, a przede wszystkim swoich emocji. Każda konkurencja musi więc być zorganizowana, w duchu zdrowej rywalizacji i szacunku.