Czy podczas zwolnienia lekarskiego można brać udział w konkursach?

Czy podczas zwolnienia lekarskiego można brać udział w konkursach

Z przyjemnością przedstawiamy artykuł, który powstał przy współpracy z

Czy w czasie zwolnienia lekarskiego można uczestniczyć w konkursach? Jest to kwestia dosyć dyskusyjna. Zwolnienie lekarskie powinno służyć odpoczynkowi pracownika, nie powinien on narażać stanu zdrowia. Czy konkursy narażają zdrowie? Czytaj nasz artykuł!

Podczas zwolnienia lekarskiego należy przede wszystkim odpoczywać. Podejmowanie jakiejkolwiek pracy może zostać uznane za naruszenie warunków zwolnienia lekarskiego, a za to grożą surowe kary. Jeżeli bierzesz udział w konkursach przez Internet, to swojego zdrowia raczej nie narażasz, oczywiście pod warunkiem, że nie opuszczasz domu, by wykonać zadania konkursowe. Z drugiej strony w pewnym sensie podejmujesz pracę, za którą możesz dostać profit. Dlatego udział w konkursach jest tak dyskusyjny. Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z naszym artykułem!

Zwolnienie lekarskie – czym jest?

Zwolnienie lekarskie wypisywane jest przez lekarza, gdy stan zdrowia pracownika nie pozwala mu na wykonywanie obowiązków służbowych. Na zwolnieniu lekarskim znajduje się informacja o długości niezdolności do pracy oraz jej przyczynie. Zwolnienie lekarskie może być wystawiane także pracownikom, którzy mają w domu chorą osobę, którą tylko oni mogą się zaopiekować. Najczęściej takie zwolnienie dostają rodzice, których dzieci się rozchorowały i konieczna jest opieka nad nimi.

Obecnie zwolnienie lekarskie online będziesz mógł wziąć bez wychodzenia z domu. W określonych przypadkach dostaniesz także L4 na przemęczenie.

Czy  można brać udział w konkursach podczas zwolnienia lekarskiego?

Branie udziału w konkursach teoretycznie nie jest zakazane podczas zwolnienia lekarskiego. Jeżeli jednak, by wziąć udział w konkursie, narażasz swój stan zdrowia, to takie działanie może zostać potraktowane jako nadużycie zwolnienia. Konkurs, w którym nie wychodzisz z domu, a jedynie zgłaszasz chęć udziału i wykonujesz niewymagające zadanie, nie powinien naruszyć warunków zwolnienia lekarskiego. Należy jednak z tym uważać, bo jeżeli pracodawca dowie się, że na zwolnieniu lekarskim znajdujesz czas na branie udziału w konkursach, to może to negatywnie odbić się na waszych relacjach.

Przeczytaj również:  Jak zorganizować konkurs, gdzie do wygrania będzie rower?

Samo wzięcie udziału w konkursie nie będzie raczej traktowane jako nadużycie zwolnienia. Pracodawcy ciężko będzie udowodnić, że naraziłeś swoje zdrowie na pogorszenie, by spełnić warunki konkursu. Oczywiście wyjątkiem jest sytuacja, gdy przeprowadzi on kontrolę, a ty będziesz poza domem.

Kontrola pracodawcy podczas zwolnienia lekarskiego.

Pracodawca ma możliwość kontrolowania pracownika, który przebywa na zwolnieniu lekarskim. Takie działania podjęte mogą być w celu sprawdzenia, czy pracownik nie narusza warunków zwolnienia lekarskiego. Jeżeli w czasie kontroli okaże się, że wyszedłeś z domu, by wykonać zadanie konkursowe, to pracodawca ma prawo wyciągnąć wobec ciebie konsekwencje. Kontrola może zostać przeprowadzona przez samego pracodawcę lub osobę przez niego upoważnioną. Jeżeli chcesz wystartować w konkursie, to sprawdź najpierw, czy zadanie konkursowe nie będzie wymagało od ciebie wyjścia na zewnątrz.

Co grozi za nadużycie zwolnienia lekarskiego?

Jeżeli na twoim zwolnieniu lekarskim nie będzie informacji z zaleceniem, by wychodzić na świeże powietrze, to z domu powinieneś wychodzić tylko w przypadkach najwyższej konieczności. Przykładem może być wyjście do apteki, lekarza lub do sklepu, aby nabyć produkty niezbędne do życia. Jeżeli pracodawca podczas kontroli nie zastanie cię w domu, to grożą ci konsekwencje i będziesz musiał się wytłumaczyć z nieobecności.

Jeżeli pracodawca stwierdzi, że doszło do nadużycia zwolnienia, to jest szansa, że stracisz świadczenia chorobowe, oznacza to, że nie otrzymasz wynagrodzenia za czas, który spędziłeś na zwolnieniu. W najgorszym wypadku pracodawca może zdecydować się na zwolnienie dyscyplinarne. 
W czasie trwania zwolnienia lekarskiego możesz brać udział w konkursach pod warunkiem, że nie narazisz swojego stanu zdrowia na pogorszenie. Jeżeli nie masz wyraźnego zalecenia od lekarza, by odpoczywać na świeżym powietrzu, to nie powinieneś brać udziału w konkursach, które wymagają wyjścia na dwór.

Przeczytaj również:  Jak ubrać się na trening fitness – czyli co dobrać do legginsów?
Joanna
Zawodowo zajmuję się organizacją imprez i konkursów, prywatnie jest marzycielka pomagającą spełniać marzenia innym. Interesuję się modą i fotografią. Wolny czas spędza na długich spacerach z pimpkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top