Site icon Wygraj Marzenia

Jakie można zorganizować konkursy w szkole

Jakie można zorganizować konkursy w szkole

Wbrew pozorom konkursy w szkole wzbudzają dość duże zainteresowanie. Szczególnie jeśli nagrody są adekwatne do nakładów pracy. Uczniowie chętnie biorą udział w konkursach, jeżeli mają szansę się wykazać i stanąć do uczciwej rywalizacji z innymi uczestnikami. Jakie można zorganizować konkursy w szkole? Bardzo różne, a o to kilka propozycji!

Konkurs recytatorski

Konkurs recytatorski niekoniecznie musi być ogólnopolski, czy wojewódzki. Można go zorganizować również tylko wewnątrz jednej szkoły lub połączyć dwie znajdujące się w niedużej odległości od siebie. Warto wybrać znanego twórcę, który pisał językiem dość zrozumiałym dla młodzieży.
W zależności od tego ilu chętnych się zgłosi, konieczne będzie też przygotowanie sali, w której będzie odpowiednia ilość miejsca dla uczestników, jury oraz widzów. Konkurs powinien odbyć się w szkole inicjującej pomysł.
Nie zaszkodzi również w informacji o organizacji wspomnieć o tym, że w wydarzeniu może wziąć udział tylko określona liczba osób. Tym sposobem niezdecydowani znacznie szybciej wyrażą chęć wystąpienia.
Nagrodą powinno być coś ściśle związanego z konkursem w szkole np. książka, tomik poezji lub stylowe artykuły papiernicze.

Zastanawiasz się, jak się modnie ubrać do szkoły? Podpowiadamy, kliknij: https://modnywieszak.pl/jak-sie-modnie-ubrac-do-szkoly

Konkurs muzyczny

Muzyczny konkurs w szkole może mieć różne formy. Pierwszą z nich jest pisemny test dotyczący życiorysu jakiegoś sławnego muzyka. Wcale nie musi pochodzić on z innej epoki i zajmować się muzyką klasyczną. Jest wiele artystów, którzy wiele dokonali i zostali docenieni.
Drugą formą muzycznego konkursu w szkole mogą być występy wokalne. Uczestnicy będą mogli pochwalić się swoimi umiejętnościami i przy okazji sprawdzić, czy dobrze czują się na scenie. Repertuar może być dowolny lub określony przez organizatora.
Natomiast ostatnim pomysłem na konkurs muzyczny jest napisanie własnej piosenki przez uczniów. Tematyka tekstu może dotyczyć ważnego szkolnego lub społecznego wydarzenia. Ciekawym pomysłem jest nawiązanie do walki z różnymi chorobami, przemocą lub uszanowania praw osób niepełnosprawnych. Tekst może odnosić się również do jakiegoś święta np. walentynek, czy dnia nauczyciela.
Za muzyczny konkurs w szkole laureaci powinni dostać nagrodę. Coraz bardziej popularne są szklane statuetki z grawerem. Takie uhonorowanie zwycięzcy na pewno będzie napawać go dumą.

Konkurs plastyczny

Powszechnie wiadomo, że talenty młodych osób trzeba pielęgnować. Natomiast dorośli powinni wspierać początkujących artystów. Dlatego dobrą inicjatywą może okazać się organizacja konkursu w szkole dla uczniów ze zdolnościami plastycznymi. Niekoniecznie musi dotyczyć rysunku lub malowania. Wszystko zależy od tego, jakie talenty wykazują uczniowie danej szkoły. Organizatora nie powinna zrażać ilość chętnych, jeśli konkurs będzie dość nietypowy np. lepienie z gliny. Po konkursie może bowiem się okazać, że w danej szkole uczy się nieoszlifowany diament.
Nagrodą mogą być narzędzia do dalszego rozwijania talentu lub voucher na warsztaty tematyczne.

Konkurs dziennikarski i fotograficzny

W wielu szkołach nadal prowadzone są gazetki szkolne. Jeśli nie w formie papierowej, to elektronicznej. Ważne wydarzenia, zmiany w regulaminie, czy systemie oceniania, wyróżnieni uczniowie to wszystko znajduje się w gazetce lub na stronie szkoły. Warto więc zorganizować konkurs na najlepszy tekst dziennikarski wśród uczniów. Organizator sam może określić temat artykułu lub wybór pozostawić uczestnikom. Lepiej jednak zaznaczyć, że w grę nie wchodzi pisanie o prywatnych sprawach innych uczniów lub nauczycieli. Czym jednak byłby artykuł bez odpowiedniej oprawy graficznej? Można więc zorganizować jednocześnie szkolny konkurs fotograficzny. W tym przypadku uczniowie nie tylko będą ze sobą zdrowo rywalizować, ale też współpracować. Opatrzenie artykuły zdjęciem wymaga przecież połączenia sił.
Nagroda? Akcesoria piśmiennicze, gadżety fotograficzne.

Exit mobile version