Site icon Wygraj Marzenia

Gdzie szukać i znaleźć konkursy historyczne

Gdzie szukać i znaleźć konkursy historyczne

Gdzie szukać i znaleźć konkursy historyczne? Z tym pytaniem borykają się nieco bardziej odważni fani historii, którzy chcieliby stanąć w szramki ramię w ramię z innymi fanami historii w konkursie historycznym. Zobaczmy więc gdzie szukać konkursów historycznych.

Konkursy organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej

Jedne z ciekawszych konkursów z zakresu wiedzy z okresu drugiej wojny światowej oraz PRL jest Instytut Pamięci Narodowej. Odpowiada on między innymi za takie konkursy jak „A jeśli ktoś nasz polski dom zapali”, „Podziemna armia. Ludzie, miejsca i walki Armii Krajowej” czy też Turniej Debat Historycznych IPN w Kielcach to tylko niewielka część turniejów historycznych, jakie oferuje Instytut Pamięci Narodowej. Jednakże jest pewien haczyk, gdyż nie są to do końca otwarte dla wszystkich konkursy, ponieważ większość organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej konkursów, to konkursy przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych oraz średnich.

Konkursy historyczne organizowane przez Muzeum Historii Polski

Jednymi z ciekawszych konkursów historycznych, są konkursy organizowane przez Muzeum Historii Polski. Wśród bardziej prestiżowych konkursów organizowanych przez muzeum możemy znaleźć takie konkursy jak między innymi „Piastowskie pary” czy też „Bohaterowie drugiego planu” Oba wymienione konkursy są przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych oraz średnich, jednakże w przeciwieństwie do Instytutu Pamięci Narodowej, muzeum organizuje równie konkursy, w których mogą brać udział całe rodziny, a więc także i dorośli. Przykładem takiego konkursu historycznego jest konkurs „spaceorwnik rodzinny” gdzie zadaniem było opracowanie w swojej okolicy ścieżki historycznej lub historyczno-przyrodniczej, która uwzględniała między innymi ciekawe historyczne miejsca oraz zabytki.

Konkursy historyczne organizowane przez portal historia.org

Tutaj zdecydowanie mamy cały wysyp dosłownie różnego rodzaju konkursów historycznych, gdzie możemy wygrać różnego rodzaju nagrody, od gier komputerowych, na publikacjach naukowych kończąc. Co ważne, są to konkursy z różnych okresów historycznych, od prehistori, poprzez starożytność, średniowiecze, nowożytność, na historii współczesnej kończąc. Z tego też względu portal historia.org to jedno z lepszych polskich źródeł konkursów historycznych nieorganizowanych przez instytucje publiczne takie jak na przykład Instytut Pamięci Narodowej, ponadto w konkursach tych może wziąć udział praktycznie każdy, nie tylko uczniowie szkół podstawowych czy też średnich, ale także osoby dorosłe niebędące uczniami.

Konkursy historyczne organizowane przez portal histman.org

Kolejnym dobrym przykładem jest też portal histman.org, gdzie również możemy z powodzeniem znaleźć całą masę różnego rodzaju konkursów historycznych, właściwie ze wszystkich dziedzin, czyli od prehistorii do współczesności, obejmujące wiele aspektów życia w dawnych czasach. Konkursy organizowane przez histman.org są otwarte dla wszystkich grup wiekowych, jeżeli chodzi o nagrody, to tutaj również jest ich sporo, aczkolwiek trzeba jasno stwierdzić, że ilość nagród w danym konkursie, oraz to, czym one konkretnie będą, jest uzależnione od decyzji sponsora, który często jest też współorganizatorem danego konkursu. Niemniej jednak konkursy organizowane przez histman.org są konkursami wysokiej klasy, a więc i nagrody w nich oferowane często są stosunkowo atrakcyjne, a więc niewątpliwie warto w nich startować.

Podsumowanie

Zdecydowana większość obecnie organizowanych przez instytucje Państwowe konkursów historycznych jest przeznaczona dla dzieci i młodzieży. Jednakże i dorośli mogą coś sobie znaleźć, zwłąszcza, jeżeli szukają konkursów na odpowiednich portalach historycznych. Rosnąca ilość tego typu konkursów to niewątpliwie dobry znak, gdyż wskazuje na to, że coraz większa część naszego społeczeństwa jest zainteresowana historią nie tylko w szkole, ale również hobbystycznie. A przecież o to w tym wszystkim chodzi.

Exit mobile version